Сухата мазилка е подходяща за вътрешни стени. При нея гипскартонените плоскости с дебелина 12,5мм се залепват върху масивна основа с помощта на бързо свързващо гипсово лепило АДЕРТЕК. Неравните стени могат да се облицоват без конструкция чисто и бързо. Разбърканото хомогенно във вода гипсово лепило Адертек се нанася на буци върху стената или върху плоскостта гипскартон. След това плоскостите се притискат към стената и с помощта на либела и мастар се нивелират.
Монтаж
1. Гипскартон Lafarge 12.5мм | |
2. Гипсово лепило Адертек | |
3. Подсилваща лента | |
4. Шпакловъчна маса DERZTEK |
- Да се измери височината на стените и да се отрежат плоскостите 2 до 3 см по- къси. Да се отбележат и изрежат проходите и отворите за инсталациите.
- За подравняване на плоскостите на съответното разстояние от стената се изтегля линия за маркиране контура на стената.
- Гладките бетонови повърхности да се обработят със заздравяващ грунд за гипсови мазилки;
- Разбърканото гипсово лепило Адертек се нанася на буци върху плоскоста – лентовидно за надлъжните ръбове на плоскостите и на буци за средата на плоскостите.
- Гипсовото лепило Адертек се разбърква в гумено корито. Веднага след нанасянето на лепилото Адертек плоскостта се поставя на стената – да се започва винаги от един от ъглите и по възможност от стена без прозорци и врати.
- Предният ръб на плоскостите се подравнява по линията на пода.С либела и мастар плоскостта се притиска перпендикулярно към стената. Със следващата плоскост се процедира по същия начин.
- Предният ръб на плоскостите се подравнява по линията на пода. С либела и мастар плоскостта се притиска перпендикулярно към стената. Със следващата плоскост се процедира по същия начин.
- Накрая да се провери дали двете плоскости са на една линия да се провери вертикалата и се изравняват плоскостите с мастар по диагонала. Най- късно 10 мин след нанасянето на лепилото причукването и подравняването на плоскостите трябва да е приключило.
- При камини лепилото Адертек се нанася върху цялата повърхност. При прозорците и вратите плоскостите съответно се разкрояват и също се залепват по цялата повърхност.
- Изпъкналите ъгли да се защитят с алуминиев или галванизиран перфориран предпазен профил.
- Почиства се повърхността на плоскостите и се пристъпва към запълване на фугите с фугопълнител ДЕРЗТЕК. Препоръчва се винаги да се използва армираща лента, независимо от вида на фугопълнителя. Това увеличава два пъти якостта на връзката и е най – добрата защита срещу пукнатини.
- Излишъците от фугираща смес се отстраняват с шкурка. Използвайте шкурка с размер 120 или 150. За постигане на идеално гладка повърхност може да бъде използван САТЕНТЕК.
Препоръки:
За да шпакловате от по-лесните фуги към по-трудните, спазвайте следната последователност: започнете с главите на рапидните винтове, след това надлъжната фуга, образувана от скосените ръбове на гипскартон платната, вътрешните ъгли, външните ъгли и най-накрая фугата, образувана от квадратните ръбове на платната.